BURIMI

  BURIMI.net - Faqe e Motrave Muslimane Shqiptare     

 

Home

Home

Islami

   Kur'an

   Hadith

   Ramazan

   Falja/Namazi

   Haxhi

Vajza Muslimane

Familja
Edukimi i Femijeve

Faqa e Femijeve

Shkence

Shendeti

Kuzhina

Arti Islam

Lirika

Kendi i Librit

Links

Kuiz
Fjalori i Faqes

Per Burimi.net

 

  Google

 

BURIMI.net

Kontakto Burimin

 

Ne Emer te Allahut, Meshiruesit, Meshireberesit

 

GEZUAR RAMAZAN 2008

Lusim Allahun te na pranoje agjerimin dhe ibatetin tone gjate Ramazanit!

 

"O ju qė besuat, agjėrimi u ėshtė bėrė obligim sikurse qė ishte obligim edhe i atyre qė ishin para jush, kėshtu qė tė bėheni tė devotshėm." (Kur'an, 2:183)

 

  

 Ēfare eshte Ramazani (me pak fjale)

  • Ramazani eshte nje muaj i veēante dhe teper i shenjte per me shume se 1 Miliarde Muslimane;

  • Ramazani eshte muaji i nente i Kalendarit Islamik (sipas Henes);

  • Ramazani eshte muaji ne te cilin ajetet e para te Kuranit iu shpallen Profetit Muhamed as.

  • Gjate ketij muaji Muslimanet agjerojne. 

  • Eshte kohe adhurimi dhe meditimi; kohe per te reflektuar thelle brenda vetes, per te treguar devocion ndaj Zotit dhe vete-kontroll; eshte kohe per te forcuar lidhjet familjare dhe ato shoqerore.

  • Dalja e Henes se Re ne fund te Ramazanit shenon festimin e Bajramit te Madh (Fitr Bajrami).

 

Agjėrimi: Kuptimi dhe Vlera e tij

Fjala "agjėrim" do te thote "te abstenosh / tė shmangesh / apo te heqėsh dorė nga diēka". Kėshtu kur muslimanet perdorin fjalen 'agjerim' ne kontekstin e muajit te Ramazanit nenkuptohet... (lexo me teper)

Si tė Agjeroj?

Agjerimi eshte nje nga pese shtyllat e Islamit. Eshte nje akt qe tregon bindje dhe devocion ndaj urdhrave te Allahut, qe kryhet me nje shkalle te madhe perkushtimi, sinqeriteti dhe plotbesimi... (lexo me teper)

 

Per me teper vizito faqen tone per Ramazanin

Gjej Orarin e Faljes si dhe kalendarin pėr muajin e Ramazanit kudo qe te jesh tek Muslim Salat Times

 

 

Ajeti i radhes:

"E kur ju thuhet atyre: “Ejani te ajo qė zbriti Allahu dhe te (ēka thotė) i Dėrguari, ata thonė: “Na mjafton ajo qė i gjetėm prindėrit tanė”; (A mjafton) edhe nėse prindėrit e tyre ishin qė nuk dinin asgjė dhe nuk ishin nė rrugė tė drejtė 
O ju qė besuat, ruani veten tuaj! Ai qė ka humbur, nuk ju dėmton juve kur jeni nė rrugė tė drejtė. Kthimi i tė gjithė juve ėshtė te Allahu dhe Ai ju njofton pėr atė qė vepruat. 
(Sure El-Maide, 5:104-105)

 

Hadithi i radhes:

Ka thėnė i Derguari i Allahut - Muhamedi a.s. - "Allahu thote: Unė jam pranė robit tim ashtu sikur qė mė mendon: nėse mė pėrmend nė vete, do ta permend nė veten Time; nėse mė pėrmend nė grup, do ta pėrmend nė njė grup mė tė mirė se ata; nėse me afrohet njė pėllėmbė, do t'i afrohem njė krah; nėse mė afrohet njė krah, do t'i afrohem njė pashė; e nėse mė vjen duke ecur, do t'i shkoj duke vrapuar." (Buhari & Muslim)

 

 

Nga materialet ne faqe veēojme:

 

 

"A janė tė barabartė ata qė dinė me ata qė nuk dinė?” (Kur'an, 39:9)

"Kėrkimi i diturisė ėshtė detyrė pėr ēdo Musliman burrė dhe grua." (Profeti Muhamed as)

Dituria ne Kur'an & Hadith - Rėndėsia e kėrkimit tė diturisė dhe pėrdorimit tė intelektit pėr tė kuptuar shenjat/argumentat e Allahut. (Lexo me teper)

 

Nje nga veshtiresite me te cilat ndeshet motra muslimane ne Shqiperi:

Ndalimi Hixhabit ne shkolle

Jepni mendimet apo opinionet tuaja per kete ēeshtje.

Cilat jane shkaqet dhe a ka te tjera veshtiresi per vajzen Muslimane ne Shqiperi?

Ēfare mbetet per te bere?

Na shkruani!

"Gjithēka qė ėshtė mbi tokė, Ne e bėmė stoli tė saj, pėr t’i provuar ata,

se cili prej tyre do tė jetė mė vepėrmirė." (Suretu El-Kahf: 7)

JETA E KESAJ BOTE

 

Vizitoni faqen tone per Artin Islam

 

Per ēdo sugjerim na shkruaj ne Moter Muslimane@burimi.net

 

Faqa eshte rishikuar ne date 09/01/2008

 

www.BURIMI.net